Home > Osobní vozy > FIESTA ST > Výbava > Zážitek z jízdy

Zážitek z jízdy

Každá inteligentní technologie v novém Fordu Fiesta ST má svůj účel. Ať už se jedná o usnadnění parkování, couvání, či jízdy na dálnici, nebo vás bezpečně udrží v jízdním pruhu a rozpozná dopravní značky. A protože je nová Fiesta ST stvořena k výkonu, funkce jako Launch Control vám umožní využít váš nový vůz opravdu naplno.

Charakter vozu můžete měnit podle situace

Nová Fiesta ST nabízí tři přepínatelné jízdní režimy: Normal, Sport a Track, které ovlivňují nastavení posilovače řízení, elektronického stabilizačního systému, motoru, brzd a výfuku. V kombinaci s vylepšeným systémem stranového přesměrování točivého momentu a sportovně naladěným podvozkem se Fiesta ST dokonale přizpůsobí vašemu jízdnímu stylu, ať už zrovna cestujete po dálnici, nebo si užíváte sportovní jízdu na závodním okruhu.

Precizně vyladěná zábava

Podvozek nové Fiesty ST těží ze znalostí divize Ford Performance. Je precizně vyladěný tak, aby uděloval vozu chirurgicky přesnou ovladatelnost. Jeho nastavení se navíc mění v závislosti na zvoleném jízdním režimu. Fiesta ST je první kompaktní ostrý hatchback s asymetrickými, směrově vinutými zadními pružinami, které usměrňují síly působící na podvozek a zlepšují tak jízdní vlastnosti. A vedle sportovně naladěné vlečené zadní nápravy jsou tu i adaptivní tlumiče pérování, jejichž tuhost se automaticky mění podle momentálních podmínek.

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Asistent pro jízdu v pruzích sleduje pomocí kamery, zda nevědomky nevyjíždíte z jízdního pruhu. V takovém případě vás varuje vibracemi volantu i grafickým symbolem na informačním displeji. Reagujete-li pomalu nebo vůbec, asistent pro jízdu v pruzích zasáhne do řízení a natočí volant tak, aby vás vrátil zpět do správného pruhu. Tato technologie je určena pro víceproudé komunikace dálničního typu. V rychlostech pod 65 km/h se deaktivuje a lze ji vypnout i ručně.

Všimne si dopravních značek, které jste mohli přehlédnout

Systém rozpoznávání dopravních značek zaznamená značky umístěné vedle vozovky nebo nad ní i stálé nebo dočasné dopravní značení. Na displeji palubního počítače se pak rozsvítí kontrolka se symbolem rychlostního omezení nebo zákazu předjíždění.

Ford Fiesta-ST side closeup at night

Abyste v noci lépe viděli, ale neoslňovali ostatní

Užitečná pomůcka pro řízení v noci. Systém automatického přepínání dálkových světel dočasně ztlumí dálková světla, aby neoslňovala řidiče protijedoucích vozidel a vozidel jedoucích před vámi. Jakmile je vpředu opět volno, dálková světla se znovu rozsvítí, abyste měli rozhled.

Zrcátka, která vidí i to, co vy spatřit nemůžete

Systém hlídání mrtvých úhlů (BLIS) sleduje pomocí radarových senzorů vozidla po obou stranách vozu v oblasti mrtvých úhlů. Pokud senzory zaznamenají vozidlo, které vám zůstává skryto, rozsvítí se ve vnějším zpětném zrcátku na odpovídající straně jasně viditelná oranžová kontrolka. Když couváte z parkovacího místa, systém sleduje provoz v kolmém směru a na zaznamenaná vozidla přijíždějící ze strany vás upozorňuje zvukovým signálem a také rozsvícením kontrolky.

Funkce automatického nouzového volání eCall

Funkce automatického nouzového volání eCall je součástí FordPass Connect. Pomáhá cestujícím navázat spojení s tísňovou linkou a poskytuje záchranným službám informace o poloze vozidla v příslušném jazyce. Tato inovativní funkce pomáhá posádce vozidla po havárii, při níž se odpálily airbagy, nebo odpojilo palivové čerpadlo.

Když vidíte, co je za vámi, snadněji zacouváte

Patníky, zábradlí, nízké zídky... zadní parkovací kamera ukáže, co se děje za vozem. Aktivuje se automaticky při zařazení zpátečky a její obraz se přenáší přímo na centrální obrazovku na středové konzole. Systém také zobrazuje virtuální pomocné čáry, které vám usnadní zajíždění i do těch nejtěsnějších prostor.

Ford Fiesta rear view camera turned on
Ford Fiesta ST driver alert

Sledování bdělosti řidiče upozorní na únavu

Systém sledování bdělosti nepřetržitě monitoruje váš způsob jízdy. Rozpozná změny, které by mohly být způsobeny únavou. Pokud ve vašem chování zaznamená znaky svědčící o ztrátě pozornosti, na displeji palubního počítače se zobrazí ikona, která vám doporučí udělat si přestávku. Pokud se vaše pozornost dále zhoršuje, zpráva se zobrazí opakovaně a přidá se i akustické upozornění.

Více jistoty při rozjíždění v kopci

Asistent pro rozjezd ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Po uvolnění brzdového pedálu prodlouží brzdný účinek o dvě až tři sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla na plynový pedál. Tato funkce přijde vhod i při zastavení a opětovném rozjezdu na kluzkém povrchu.

Ford Fiesta parked up hill
Ford Fiesta with close up of power assisted steering

Posilovač řízení, který reaguje na každou situaci

Elektrický posilovač řízení (EPAS) se automaticky přizpůsobuje rychlosti jízdy a provozním podmínkám. V nízkých rychlostech jde řízení snadno a zlehka, čímž usnadňuje manévrování. Ve vysokých rychlostech, kdy potřebujete jistější kontrolu nad vozem, řízení ztuhne. Díky rozšířeným funkcím dokáže elektrický posilovač řízení také reagovat na poryvy bočního větru a tlumit nechtěné vibrace volantu na rozbité silnici.

Top