Home > Osobní vozy > FOCUS > Výbava > Zážitek z jízdy

Vůz, nad kterým budete mít plnou kontrolu

Díky chytrým technologiím a inteligentnímu provedení nového Fordu Focus bude každá minuta strávená za volantem maximálně komfortní, bezpečná a příjemná.

Pokrokové technologie se také postarají o to, abyste byli ve spojení se svou oblíbenou hudbou, SMS zprávami a telefonem, stejně tak jako se silnicí.

Upozorní na auta, která jste mohli přehlédnout

Systém upozornění na provoz v kolmém směru je součástí systému hlídání mrtvých úhlů. Když couváte z parkovacího místa, systém zaznamená projíždějící vozidla a upozorní vás na ně zvukovým signálem. Navíc se rozsvítí i kontrolka ve zpětném zrcátku na té straně, odkud vozidlo přijíždí.

Parkování bude ještě snazší

Aktivní parkovací asistent vás navede do parkovacího místa, které je o pouhých 20 % delší nebo širší než samotný vůz. Jednoduše stiskněte tlačítko a senzory tohoto inovativního systému vyhledají vhodné parkovací místo, až okolo něj projedete. Poté do něj vůz automaticky navede. Na vás zůstane jen obsluha pedálů a řazení. Řídíte se přitom pokyny na obrazovce a zvukovými signály.

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Systém udržování v jízdním pruhu sleduje pomocí kamery, zda nevědomky nevyjíždíte z jízdního pruhu. V takovém případě vás varuje vizuálním upozorněním i vibracemi volantu. Reagujete-li pomalu nebo vůbec, asistent pro jízdu v pruzích zasáhne do řízení, aby vás vrátil zpět do správného pruhu. Tato technologie je určena pro víceproudé komunikace dálničního typu. V rychlostech pod 70 km/h se deaktivuje. Lze ji vypnout i ručně.

Pomáhá udržovat bezpečnou vzdálenost

Na přístrojovém štítu se nachází indikátor vzdálenosti. Průběžně zobrazuje odstup od vpředu jedoucího vozu a v závislosti na zvoleném nastavení ukazuje symbol semaforu s odpovídající barvou. Pokud se dostanete příliš blízko k vozidlu jedoucímu vpředu, detektor bezpečné vzdálenosti vás upozorní červeným výstražným symbolem.

Ford Focus from bird's perspective
Traffic Sign Recognition scans signs on the road ahead

Všimne si dopravních značek, které jste mohli přehlédnout

Systém rozpoznávání dopravních značek zaznamená značky umístěné vedle vozovky nebo nad ní i stálé nebo dočasné dopravní značení. Na přístrojovém panelu se pak rozsvítí kontrolka se symbolem rychlostního omezení nebo zákazu předjíždění.

Pomáhá zabrzdit ve vyšší rychlosti

Aktivní brzdění je inovativní bezpečnostní systém, který pracuje v rychlostech nad 50 km/h (například na dálnici). Pomocí radaru snímá prostor před vozem a pokud zjistí nebezpečí srážky, upozorní vás. Když nezareagujete, systém připraví brzdovou soustavu k akci a posléze začne sám brzdit. Pro rychlosti do 50 km/h zde máme jinou technologii: Active City Stop. Společně tyto dva systémy poskytují asistenci při brzdění v celém rozsahu rychlostí.

Focus on the road
Hands on the steering wheel with dashboard visible in Ford Focus

Tempomat, který se automaticky přizpůsobí

Adaptivní tempomat umožňuje zvolit si rychlost jízdy, kterou potom samočinně udržuje. Pokud jeho senzory zaznamenají vpředu jiné vozidlo, váš vůz zpomalí, aby zachoval bezpečný odstup. Jakmile se silnice opět uvolní, systém znovu zrychlí na nastavenou rychlost.

Visual showing Ford Bi-Xenon Headlights

Velmi jasné a úsporné xenonové světlomety

Xenonové adaptivní přední světlomety se přizpůsobují aktuálním provozním podmínkám. Automaticky tak zajišťují optimální nasvícení prostoru před vozem v různých jízdních podmínkách, od dálnic až po městské ulice. Součástí této technologie je rovněž funkce automatického přepnutí potkávacích světel při míjení jiného vozidla.

Zrcátka, která uvidí to, co vy vidět nemůžete

Systém pro hlídání mrtvého úhlu (BLIS) přispívá k bezpečnějším změnám jízdních pruhů pomocí radarových senzorů vozidla na obou stranách. Pokud se ve vašem mrtvém úhlu ocitne jiné vozidlo, které nemůžete vidět, systém vás na něj upozorní rozsvícením nepřehlédnutelného oranžového indikátoru ve zpětném zrcátku na příslušné straně. Součástí systému pro hlídání mrtvého úhlu (BLIS) je i zcela nová technologie, varování před projíždějícími vozy při couvání z parkovacího místa (Cross Traffic Alert).

Visual showing Ford Bi-Xenon Headlights

Abyste v noci lépe viděli, ale neoslňovali ostatní

Užitečná pomůcka pro řízení v noci. Systém automatického přepínání dálkových světel dočasně ztlumí dálková světla, aby neoslňovala řidiče protijedoucích vozidel a vozidel jedoucích před vámi. Jakmile je vpředu opět volno, dálková světla se znovu rozsvítí, abyste měli rozhled.

Sledování bdělosti řidiče upozorní na únavu

Systém sledování bdělosti nepřetržitě monitoruje váš způsob jízdy. Rozpozná změny, které by mohly být způsobeny únavou. Pokud ve vašem chování zaznamená znaky svědčící o ztrátě pozornosti, na přístrojovém panelu se zobrazí ikona, která vám doporučí udělat si přestávku. Pokud se vaše pozornost dále zhoršuje, zpráva se zobrazí opakovaně a přidá se i akustické upozornění.

Hands holding Ford Focus steering wheel
Ford Focus cars going up a road

Více jistoty při rozjíždění v kopci

Asistent při rozjíždění ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Po uvolnění brzdového pedálu prodlouží brzdný účinek o dvě až tři sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla na plynový pedál. Tato funkce přijde vhod i při zastavení a opětovném rozjezdu na kluzkém povrchu.

Top