Home > Osobní vozy > FOCUS > Výbava > Zážitek z jízdy

Užitečné technologie

Focus byl navržen tak, aby vám usnadnil každý den. Tento model je nabitý pokročilými technologiemi nesoucími název Ford Co-Pilot360 – obsahuje například adaptivní tempomat s inteligentním asistentem rychlosti a funkcí Stop&Go, aktivní udržování v jízdním pruhu nebo zdokonalený aktivní parkovací asistent. Společně tyto inteligentní technologie dokáží ovládat akceleraci, brzdění a dokonce i řízení.
Jsou to technologie tak užitečné, že se budete divit, jak jste se bez nich mohli dosud obejít.

Ford Focus Ford Co-Pilot 360

Bezstarostné řízení

Ford Focus kombinuje řadu technologií, které se společně starají o to, aby byla vaše jízda pohodlnější a příjemnější než kdykoliv dříve. Například adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go automaticky upravuje rychlost podle vozidla jedoucího před vámi. Pokud se provoz zcela zastaví, motor vozu zhasne a vůz se znovu rozjede tehdy, jakmile je silnice volná. Systém umí také rozpoznávat dopravní značky a regulovat rychlost jízdy podle nich. Aktivní udržování v jízdním pruhu může rovněž poskytovat asistenci během řízení tak, že sleduje vodorovné dopravní značení a pomáhá vám setrvat uprostřed jízdního pruhu. Tyto technologie jsou dostupné s automatickou převodovkou s otočným voličem e-shifter.

Parkování a vyjíždění z parkovacích míst bez stresu

Aktivní parkovací asistent váš vůz nejen sám navede do volného parkovacího místa, ale ovládá také rychlost, řazení a brzdy. S touto technologií, která je k dispozici pro vozy Focus s automatickou převodovkou, zaparkujete bez sebemenších problémů. Po aktivaci stačí vybrat, na které straně vozovky chcete zaparkovat, a zda chcete parkovat podélně nebo napříč. Pak už stačí jen stisknout a podržet tlačítko a všechno ostatní ponechat na automobilu.

Světlomety, které vám posvítí i do zatáčky

Adaptivní LED světlomety s prediktivním svícením i LED světla denního svícení se vyznačují precizním a jasným světelným kuželem, který se automaticky přizpůsobuje aktuálním podmínkám. Systém neoslňujících dálkových světel navíc reguluje tvar osvětlené plochy tak, abyste viděli co nejlépe, ale neoslňovali přitom ostatní. Tento nový systém zároveň monitoruje vozovku a pomáhá vám lépe vidět do zatáček a křižovatek.

Důležité informace v zorném poli

Head-Up displej promítá důležité informace z palubního počítače přímo do vašeho zorného pole, takže jste stále informováni, aniž byste museli spouštět zrak z vozovky. Informace na barevném displeji si rovněž můžete upravit podle vlastních preferencí.

 

Ford Focus Heads-Up Display detail
Ford Focus Electronic Handbrake

Malá, praktická, šetřící místem

Elektronická parkovací brzda nabízí překvapivé výhody - máte díky ní více místa v kabině, snadno se používá a nevyžaduje pravidelnou údržbu. Brzdu aktivujete jednoduchým stiskem tlačítka na středové konzoli.

Jízdní vlastnosti které vám sednou

Jízdní vlastnosti vozu si můžete upravit podle svého stylu nastavením citlivosti plynového pedálu, řízení a dokonce i chování převodovky během řazení. Dle verze a zvolené výbavy je k dispozici až sedm různých jízdních režimů -  Normal, Eco, Sport, Comfort, Eco-comfort, Kluzký povrch a Nezpevněná cesta.

Ford Focus Heads-up display
Ford Focus Traffic Sign Recognition

Všimne si dopravních značek, které jste mohli přehlédnout

Ať už se jedná o značky umístěné vedle vozovky nebo nad ní, o stálé nebo dočasné dopravní značení, funkce rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost je zaznamená. Na palubním počítači se pak rozsvítí kontrolka se symbolem rychlostního omezení nebo zákazu předjíždění.

Citlivější řízení v krizových situacích

Asistent vyhýbacího manévru detekuje vozidla na cestě před vámi. Pokud začnete provádět vyhýbací manévr, začne řízení reagovat rychleji, abyste se vozu mohli bezpečně vyhnout. Funkce je dostupná s adaptivním tempomatem.

Emergency Steer Assist diagram

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Asistent pro jízdu v pruzích pomocí kamery sleduje, zda nevědomky nevyjíždíte z jízdního pruhu. Pokud ano, vyvine slabý tlak požadovaným směrem, aby vám pomohl vrátit se zpět do správného pruhu. Najedete-li již kolem na dělicí čáru nebo na krajnici, upozorní vás systém vizuálním upozorněním a vibracemi volantu. Systém se automaticky vypne při rychlosti pod 64 km/h. Lze jej také deaktivovat manuálně.

Technologie zabraňující vícenásobným kolizím

Automatická aktivace brzd po nárazu pomáhá snížit riziko další kolize v případě nehody. Pokud systém zaznamená nehodu, automaticky aktivuje brzdy. Může tak zabránit dalšímu pohybu vozu např. proti protijedoucím vozidlům nebo dalším překážkám na silnici.

Maximální jistota v zatáčkách

Systém stranového přesměrování točivého momentu mezi předními koly automaticky reaguje na povrch vozovky stokrát za sekundu (To je 33x rychleji než mrknutí oka.). Na základě získaných informací průběžně rozděluje hnací sílu mezi obě přední kola. Výsledkem je maximální přilnavost a preciznější ovladatelnost jak v zatáčkách, tak při přejezdu nerovností.

Ford Focus on the road in green countryside
Ford Focus on the hill

Více jistoty při rozjezdech v kopci

Asistent pro rozjezd ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Po uvolnění brzdového pedálu prodlouží brzdný účinek o dvě až tři sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla na plynový pedál. Tato funkce přijde vhod i při zastavení a opětovném rozjezdu na kluzkém povrchu.

Pětihvězdičková bezpečnost

Ford Focus nabízí prvotřídní řadu technologií pro pohodlnější a bezpečnější jízdu. Například funkce Pre-Collision Assist s detekcí chodců a cyklistů vás upozorní na potenciální kolize a dokonce začne automaticky brzdit, pokud sami včas nezareagujete. O schopnosti ochránit vás, vaše spolucestující a ostatní účastníky silničního provozu svědčí pět hvězdiček, které vozu udělila organizace Euro NCAP v roce 2018.

 

Blue New Ford Focus driving around street corner
Top