Home > Osobní vozy > MONDEO > Výbava > Zážitek z jízdy

Zážitek z jízdy

Díky chytrým technologiím reaguje nové Mondeo na momentální podmínky. Elektronické systémy se neustále přizpůsobují stavu silnice, hustotě provozu a vašemu jízdnímu stylu. Pokročilé funkce vám také usnadňují život. Od adaptivních LED světlometů až ke komunikačnímu systému, který můžete ovládat hlasem. Od systému, který vás zbaví stresu z parkování, až po další, který udržuje vůz v jízdním pruhu.

Lepší vzhled i viditelnost díky LED dennímu svícení

Diodová světla denního svícení se vyznačují jasným světlem a nízkou spotřebou elektřiny. Díky nim bude váš vůz lépe vidět ve dne i v noci.

Když vidíte, co je za vámi, snadněji zacouváte

Patníky, zábradlí, nízké zídky... zadní parkovací kamera ukáže, co se děje za vozem. Aktivuje se automaticky při zařazení zpátečky a její obraz se přenáší přímo na centrální obrazovku na středové konzole. Systém také zobrazuje virtuální pomocné čáry, které vám usnadní zajíždění i do těch nejtěsnějších prostor.

Interior detail with focus on the steering wheel and centre console
A hand touching the display

Nejmodernější hands-free technologie

Systém SYNC 3 s hlasovým ovládáním a dotykovou obrazovkou představuje novou úroveň komunikačních a zábavních systémů. Na přání je k dispozici s barevnou dotykovou 8“ obrazovkou. Tato obrazovka s vysokým rozlišením umožňuje intuitivní hlasové nebo dotykové ovládání nejdůležitějších funkcí jako je telefon, audio nebo navigace. Nyní navíc systém poskytuje plnou podporu českého jazyka, díky čemuž je ovládání ještě snazší a příjemnější.

Stačí říct…

Systém Ford SYNC 3 vyhledá restaurace v okolí, když řeknete „Mám hlad“. Nabídne pomoc průvodce Michelin a umožní rovnou do restaurace zavolat a zarezervovat si stůl. Součástí systému je i funkce Emergency Assist (automatické nouzové volání), která při nehodě automaticky kontaktuje linku tísňového volání (viz sekce Bezpečnost).

A detail of SYNC 2 with Touchscreen

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Systém udržování v jízdním pruhu sleduje pomocí kamery, zda nevědomky nevyjíždíte z jízdního pruhu. V takovém případě vás varuje vizuálním upozorněním i vibracemi volantu. Reagujete-li pomalu nebo vůbec, asistent pro jízdu v pruzích zasáhne do řízení, aby vás vrátil zpět do správného pruhu. Tato technologie je určena pro víceproudé komunikace dálničního typu. V rychlostech pod 70 km/h se deaktivuje. Lze ji vypnout i ručně.

Parkování bude ještě snazší

Aktivní parkovací asistent vás navede do parkovacího místa, které je o pouhých 20 % delší nebo širší než samotný vůz. Jednoduše stiskněte tlačítko a senzory tohoto inovativního systému vyhledají vhodné parkovací místo, až okolo něj projedete. Poté do něj vůz automaticky navede. Na vás zůstane jen obsluha pedálů a řazení. Řídíte se přitom pokyny na obrazovce a zvukovými signály.

Ford Mondeo with Auto High Beam on

Abyste v noci lépe viděli, ale neoslňovali ostatní

Užitečná pomůcka pro řízení v noci. Systém automatického přepínání dálkových světel dočasně ztlumí dálková světla, aby neoslňovala řidiče protijedoucích vozidel a vozidel jedoucích před vámi. Jakmile je vpředu opět volno, dálková světla se znovu rozsvítí, abyste měli rozhled.

Jistota v problematických situacích

Inteligentní pohon všech kol (AWD) dokáže měnit rozdělení hnací síly podle toho, zda zrovna jedete po mokrém, suchém nebo namrzlém povrchu. Podle momentální potřeby dokáže poslat více síly na přední, nebo naopak na zadní kola. Výsledkem je výjimečná ovladatelnost a také nižší spotřeba, protože systém připojuje zadní kola jen v případě potřeby.

Visual showing Ford Mondeo AWD system
Visual showing Ford Mondeo AWD system

Důkladně naladěný podvozek pro ještě kultivovanější jízdu

Mondeo má zcela nové víceprvkové zavěšení zadních kol. Tato propracovaná konstrukce je lehká, pevná a důkladně naladěná. Zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti a komfort.

Posilovač řízení, který reaguje na každou situaci

Elektrický posilovač řízení (EPAS) se automaticky přizpůsobuje rychlosti jízdy a provozním podmínkám. V nízkých rychlostech jde řízení snadno a zlehka, čímž usnadňuje manévrování. Ve vysokých rychlostech, kdy potřebujete jistější kontrolu nad vozem, řízení ztuhne. Díky rozšířeným funkcím dokáže elektrický posilovač řízení také reagovat na poryvy bočního větru a tlumit nechtěné vibrace volantu na rozbité silnici.

Detail of a man holding Ford Mondeo steering wheel while driving
Red Ford Mondeo on a road front view

Více jistoty při rozjíždění v kopci

Asistent při rozjíždění ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Po uvolnění brzdového pedálu prodlouží brzdný účinek o dvě až tři sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla na plynový pedál. Tato funkce přijde vhod i při zastavení a opětovném rozjezdu na kluzkém povrchu.

Systém, který pomáhá zmírnit následky nehod nebo jim zcela zabránit

Systém přední kamery ve spojení s radarem umožňuje využívat technologii Pre-Collision Assist, která dokáže identifikovat vozidla i chodce. Systém monitoruje vaši vzdálenost od jiných vozidel a chodců i ve tmě a upozorní vás na riziko kolize. Pokud řidič na upozornění nereaguje, systém sám zprovozní Aktivní brzdění a připraví brzdový systém. Aby zabránil nebo zmírnil následky možné kolize, může automaticky použít brzdy. Funkce je aktivní při rychlostech do 80 km/h.

Tato barva laku není dostupná na českém trhu.

Ford Mondeo steering wheel and dashboard in detail

Sami si předem nastavte maximální rychlost

Standardně dodávaný tempomat s omezovačem rychlosti umožňuje nastavit si předem maximální rychlost, jakou chcete cestovat. Systém vás upozorní, pokud jedete rychleji nebo navolenou rychlost omylem překročíte – třeba při jízdě z kopce. Tato funkce je obzvlášť užitečná v úsecích s omezenou rychlostí. Díky omezovači rychlosti se můžete soustředit na řízení místo neustálého sledování rychloměru.

Systém SYNC s nouzovým asistentem

Důležitou částí systému Ford SYNC, která může i zachránit život, je funkce nouzového asistentaTooltip.V případě dopravní nehody, dojde-li ke spuštění airbagů nebo vypnutí přívodu paliva, umí tato technologie automaticky zavolat na tísňovou linku. Hovor můžete zrušit nebo jej převzít a mluvit s operátorem sami. Nejdůležitější je to, že systém poskytne záchranářům zásadní informace jako např. GPS souřadnice i v případě, že jste v bezvědomí.

SYNC logo
Top