Home > Osobní vozy > MONDEO > Výbava > Zážitek z jízdy

Vytříbenější způsob jízdy

Mondeo je plné moderních technologií, které usnadňují život. Některé technologie, například adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go, monitorují aktuální podmínky, okolní provoz i váš styl jízdy a průběžně se jim přizpůsobují. Řízení však usnadňují a zpříjemňují i další užitečné funkce, například asistent rozjezdu do svahu nebo aktivní parkovací asistent.

Ford Mondeo trailing another car with Adaptive Cruise Control

Adaptivní tempomat, který se automaticky přizpůsobí

Adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go umožňuje zvolit rychlost jízdy, kterou potom automaticky udržuje. Pokud radarové senzory zaznamenají vpředu jiné vozidlo, váš vůz zpomalí, aby zachoval bezpečný odstup. Dokáže také vůz zcela zastavit, pokud doprava příliš zhoustne. Jakmile se silnice opět uvolní, systém znovu zrychlí na nastavenou rychlost.

Adaptivní LED světlomety

Adaptivní LED světlomety se vyznačují prémiovým vzhledem a praktickou funkčností. Sledují totiž vozovku přesně podle toho, jak otáčíte volantem nebo jak rychle zrovna jedete. Tím vám zajišťují dokonalou viditelnost. Hlavní výhodou LED technologie, která plně nahrazuje klasické halogenové žárovky, je jasné a přirozené světlo s dlouhou životností. LED pásky denního svícení jsou součástí hlavních světlometů.

Red Ford Mondeo LED front headlights close up
Ford Mondeo with diagram of lane keeping system warning engaged

Pokročilý systém, který vám pomůže zůstat v jízdním pruhu

Asistent pro jízdu v pruzích sleduje pomocí kamery, zda nevědomky nevyjíždíte z jízdního pruhu. V takovém případě vás varuje vizuálním upozorněním i vibracemi volantu. Reagujete-li pomalu nebo vůbec, asistent pro jízdu v pruzích může jemně působit na volant, aby vám pomohl zůstat ve správném jízdním pruhu. Systém je aktivní v rychlostech nad 65 km/h, lze ho však manuálně deaktivovat.

Parkování bude ještě snazší

Aktivní parkovací asistent dokáže zaparkovat vozidlo na podélných i kolmých parkovacích místech, která jsou pouze o 20 % delší nebo širší než samotné vozidlo. Stačí stisknout tlačítko a senzory při projíždění parkovištěm vyhledají vhodné místo. Systém potom automaticky navede vozidlo do parkovacího místa, zatímco vy ovládáte pedál plynu, brzdu a převodové stupně. Asistent vám také podobným způsobem pomůže z podélného stání zase vyjet.

White Ford Mondeo in car park
Visual showing Ford Mondeo AWD system

Jistota v problematických situacích

Inteligentní pohon všech kol (AWD) dokáže měnit rozdělení hnací síly podle toho, zda zrovna jedete po mokrém, suchém nebo namrzlém povrchu. Podle momentální potřeby dokáže poslat více síly na přední, nebo naopak na zadní kola. Výsledkem je výjimečná ovladatelnost a také nižší spotřeba, protože systém připojuje zadní kola jen v případě potřeby.

Důkladně naladěný podvozek pro ještě kultivovanější jízdu

Mondeo je vybaveno víceprvkovým zavěšením zadních kol. Tato propracovaná konstrukce je lehká, pevná a důkladně naladěná. Zajišťuje vynikající jízdní vlastnosti a komfort.

Visual showing Ford Mondeo multi-link rear suspension
Ford Mondeo speed limiter in detail

Sami si předem nastavte maximální rychlost

Standardně dodávaný tempomat s omezovačem rychlosti umožňuje nastavit si předem maximální rychlost, jakou chcete cestovat. Systém vás upozorní, pokud jedete rychleji nebo navolenou rychlost omylem překročíte – třeba při jízdě z kopce. Tato funkce je obzvlášť užitečná v úsecích s omezenou rychlostí. Díky omezovači rychlosti se můžete soustředit na řízení místo neustálého sledování rychloměru.

Abyste v noci lépe viděli, ale neoslňovali ostatní

Užitečná pomůcka pro řízení v noci. Systém automatického přepínání dálkových světel dočasně ztlumí dálková světla, aby neoslňovala řidiče protijedoucích vozidel a vozidel jedoucích před vámi. Jakmile je vpředu opět volno, dálková světla se znovu rozsvítí, abyste měli rozhled.

Ford Mondeo with Auto High Beam on
Detail of a man holding Ford Mondeo steering wheel while driving

Posilovač řízení, který reaguje na každou situaci

Elektrický posilovač řízení (EPAS) se automaticky přizpůsobuje rychlosti jízdy a provozním podmínkám. V nízkých rychlostech jde řízení snadno a zlehka, čímž usnadňuje manévrování. Ve vysokých rychlostech, kdy potřebujete jistější kontrolu nad vozem, řízení ztuhne. Díky rozšířeným funkcím dokáže elektrický posilovač řízení také reagovat na poryvy bočního větru a tlumit nechtěné vibrace volantu na rozbité silnici.

Více jistoty při rozjíždění v kopci

Asistent pro rozjezd ve svahu dočasně zabrání neúmyslnému couvnutí vozu. Po uvolnění brzdového pedálu prodlouží brzdný účinek o dvě až tři sekundy, čímž získáte čas k přesunu chodidla na plynový pedál.

Ford Mondeo Driving up hill in forest
Ford Mondeo interior with detail of person sitting behind a steering wheel and checking rear view camera

Když vidíte, co je za vámi, snadněji zacouváte

Patníky, zábradlí, nízké zídky... zadní parkovací kamera ukáže, co se děje za vozem. Aktivuje se automaticky při zařazení zpátečky a její obraz se přenáší přímo na centrální obrazovku na středové konzole. Systém také zobrazuje virtuální pomocné čáry, které vám usnadní zajíždění i do těch nejtěsnějších prostor.

Systém SYNC s nouzovým asistentem

Důležitou částí systému Ford SYNC, která může i zachránit život, je funkce nouzového volání eCallTooltip.V případě dopravní nehody, dojde-li ke spuštění airbagů nebo vypnutí přívodu paliva, umí tato technologie automaticky zavolat na tísňovou linku. Hovor můžete zrušit nebo jej převzít a mluvit s operátorem sami. Nejdůležitější je to, že systém poskytne záchranářům zásadní informace jako např. GPS souřadnice i v případě, že jste v bezvědomí.

SYNC logo
Top