Home > Servis > Údržba a nabídky > Servis a opravy vozidel > Informace o pneumatikách > Bezpečnost pneumatik
Tyre Safety

Bezpečnost pneumatik

Bezpečnější pneumatiky znamenají bezpečnější jízdu.

Pneumatiky jsou klíčovým bezpečnostním prvkem vašeho vozu. Například ojetá pneumatika může způsobit prodloužení brzdné dráhy na vlhkém povrchu až o 70 %. Vhodný typ pneumatiky, správný tlak a malé opotřebení zaručí, že se vaše auto bude chovat předvídatelně na každém povrchu.

 • Udržujte správný tlak v pneumatikách.

  Správný tlak v pneumatikách je klíčovým aspektem pro správné chování vašeho vozu. Příliš vysoký nebo naopak nízký tlak snižují kontakt s vozovkou, způsobují rychlejší opotřebení dezénu a zvyšují spotřebu paliva.

  Chcete-li ušetřit peníze a zvýšit bezpečnost sebe i svých pasažérů, kontrolujte tlak v pneumatikách každé dva týdny. Nikdy nečekejte, až klesne příliš.

  Tlak kontrolujte v chladných pneumatikách, protože měření po dlouhé cestě vysokou rychlostí může být nepřesné. Čepičku ventilku pečlivě dotahujte a pokud ji ztratíte, ihned pořiďte novou. V opačném případě může ventilek upouštět vzduch. Kontrolujte i samotné ventilky a jejich těsnění.

  V návodu k obsluze se dočtete, jaký tlak je pro vaše pneumatiky ideální. Tento údaj se ale může měnit v závislosti na nákladu, rychlosti jízdy a typu pneumatik, takže pokud si něčím nebudete jisti, jednoduše kontaktujte svého prodejce Ford.

  Náhradní pneumatiku byste měli hustit zhruba o 0,1 až 0,3 baru nad doporučovaný tlak. Tlak by ale nikdy neměl překračovat maximální doporučené hodnoty pro plně naložený vůz. Správné hodnoty tlaku v pneumatikách najdete v návodu k obsluze.

 • Kontrolujte hloubku vzorku pneumatik

  Indikátory opotřebení ve žlábcích pneumatiky vás upozorní, že hloubka dezénu dosáhla povoleného minima 1,6 mm. Standardně by se letní pláště měly měnit, pokud hloubka dezénu klesne pod 3 mm (78% opotřebení). Pokud hloubka vzorku na zimních pneumatikách klesne pod 4 mm, mohou pneumatiky při jízdě na sněhu ztratit svou obvyklou trakci.

  Nejezděte na příliš opotřebených pneumatikách.

  Ojeté pneumatiky mohou ovlivnit ovladatelnost vozu a jen s obtížemi můžete odhadnout, jak se během jízdy budou chovat. A na vlhkém povrchu může ojetá pneumatika způsobit prodloužení brzdné dráhy až o 70 %.

  8 mm hloubky dezénu = 43 m brzdné dráhy

  3 mm hloubky dezénu = 53 m brzdné dráhy

  Méně než 1.6 mm hloubky dezénu = 73 m brzdné dráhy

  Pokud jezdíte s hloubkou vzorku nižší než 1,6 mm, dopouštíte se nebezpečného jednání a navíc porušujete zákon. I proto pravidelně kontrolujte své pneumatiky.

  Jestli chcete, požádejte o kontrolu svůj servis Ford. Tato služba je zdarma.

 • Zkontrolujte také, zda vaše pneumatiky nejsou příliš staré.

  Obecně platí, že jedna pneumatika vydrží 6 let. Potom byste ji měli vyměnit, i když jste na ní najeli jen pár kilometrů a vypadá jako nová. Věk pneumatiky byste měli najít na jejím boku. Jde o kód data výroby, například v údaji „0702“, „07“ značí 7. týden a „02“ rok 2002. Do 31. prosince 1999 se po třetí číslici objevoval symbol „<“. Pokud je ale vaše pneumatika takhle stará, nechte ji ihned vyměnit. To se samozřejmě vztahuje i na náhradní kolo.

 • Správný tlak v pneumatikách přispívá k úspoře paliva.

  Pokud máte podhuštěné pneumatiky, spotřeba vozu stoupá. Jestliže nahustíte pneumatiku o 0,1 až 0,3 bar nad doporučenou hodnotu, snížíte valivý odpor. Tlak by ale nikdy neměl překračovat maximální doporučené hodnoty pro plně naložený vůz.

Top