Home > Osobní vozy > FIESTA > Výbava > Bezpečnost a zabezpečení

Bezpečnost a zabezpečení

Ford Fiesta disponuje celou řadou pokročilých technických řešení, která v rizikových situacích ochrání vás, vaše cestující i samotný vůz. K nejvýznamnějším prvkům patří adaptivní tempomat, aktivní parkovací asistent, chrániče hran dveří a SYNC 3 s automatickým nouzovým voláním Emergency Assist. Je zde i celá řada dalších systémů, z nichž některé pomáhají nehodě úplně předejít.

White Ford Fiesta trailing behind red car in a city

Pomáhá udržovat bezpečný odstup

Jakmile detektor bezpečné vzdálenosti zaznamená možnou kolizi, varuje řidiče akustickými a vizuálními signály na obrazovce v palubní desce. Pokud před vámi jede jiné vozidlo, grafika na obrazovce ukazuje vzdálenost k němu. Pracuje se třemi úrovněmi indikace: šedá znamená největší odstup, červená nejkratší. Citlivost indikace lze nastavit podle osobních preferencí. Tento pokročilý systém vám umožňuje včas reagovat na nenadálou situaci před vaším vozem. A jestliže nereagujete, systém aktivuje brzdy za použití střední brzdné síly.

Airbagy, které vás chrání ze všech stran

Kromě předních airbagů řidiče a spolujezdce je Ford Fiesta vybavena také postranními airbagy, jež chrání hrudník a jsou navržené tak, aby vedly tělo pryč od místa nárazu. Zároveň dokážou přizvednout paži a vytvořit tak prostor mezi ní a deformovanou strukturou. Stropní airbagy pokrývají velkou plochu a opěrky hlavy zajišťují ochranu před poraněním krční páteře. O tom, že Fiesta klade vaše bezpečí na první místo, svědčí také přítomnost předpínačů s omezovači tahu na bezpečnostních pásech vpředu i vzadu. Samozřejmostí je upozornění na nezapnuté pásy u všech pěti sedadel.

Top-down view Ford Fiesta with airbags visible
Blue Ford Fiesta front view

Jistota ve složitých situacích

Součástí elektronického stabilizačního systému (ESC) je mnoho technologií, které vám pomáhají ve složitých situacích a zvyšují bezpečnost vaší jízdy. ESC zahrnuje asistent pro rozjezd do svahu (HSA), bezpečnostní brzdový asistent (EBA), protiprokluzový asistent (TA) a protiblokovací brzdový systém (ABS).

Aby přívěs zůstal bezpečně v příslušném pruhu

Systém stabilizace přívěsu rozpozná počínající rozkývání přívěsu a vyřeší ho snížením rychlosti. Jízda s přívěsem je díky tomu jistější. Systém zpomalí vůz snížením točivého momentu motoru a postupným zvyšováním brzdného tlaku na všech kolech.

Blue Ford Fiesta towing a water scooter
White Ford Fiesta taillights

Aktivace varovných světel při nouzovém brzdění

Pokud prudce zabrzdíte vozidlo, dojde k automatickému zapnutí výstražného osvětlení a rozblikají se brzdová světla. Tato kombinace upozorní řidiče za vámi na potenciálně nebezpečnou situaci.

Pětihvězdičková bezpečnost

O schopnosti ochránit vás i vaše spolucestující svědčí pět hvězdiček, které vozu udělila organizace Euro NCAP.

Euro NCAP logo
Red Ford Fiesta electronic stability control

Zůstaňte za všech okolností pány situace

Elektronický stabilizační systém nepřetržitě monitoruje jízdu. Jakmile zaznamená jakoukoliv odchylku od zvolené jízdní dráhy jako např. počátek smyku, automaticky upraví vaši pozici na vozovce a pomůže vám dostat vůz zpět pod kontrolu.

Silnější zpomalení při prudkém brzdění

Elektronický brzdový asistent pomáhá vozu dosáhnout maximální účinnosti brzd v krizových situacích. Systém řízený soustavou ESC sleduje, jakou silou působíte na brzdový pedál, a v případě potřeby automaticky zvýší tlak v brzdové soustavě.

Ford Fiesta x-ray view with focus on the airbags
Ford Fiesta alloy wheel detail

Včasné upozornění na defekt pneumatiky

Systém monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS) vás prostřednictvím kontrolky na přístrojovém panelu okamžitě upozorní, pokud v některé z pneumatik klesne tlak.

Top